Saturday, May 6, 2023

 Днешните Българи

1859г.

/От Показалец или ръководство как да си изискват и издирят най-стари черти нашего бития, язика, народопоклонения, старого ни правления, славнаго ни прошедствия и проч., Част Първа/

От Г. С. Раковски

Днешните Българи

Българският народ, ако и да не е попадал под турско иго и много от него да се е преселил във Влашко, Богданско, Немско, а най-вече в Бесарабия, Крим и другъде в Русия, неговото число, което е останало в отечеството му значително превъзхожда всички други народи, живеещи в Европейска Турция. Днешните му жилища се простират от: от сегашните граници на Сръбското княжество от Радуевац, къде се влива Тимок в Дунав, по цялото крайбрежие на тази река до устието и, което се влива в Черно море на място именувано Солина; а от там по цялото черноморско крайбрежие чак до Въспора (бел. м. Босфор) по Руманска (тракийска) страна; от там по крайбрежието на Мраморно море, Дарданели, и крайбрежието на Бяло море (Средиземно) до град Солун, като изключим крайбрежните градове, където живеят смесено с преселници Българи с Римогърци, Турци, Арменци, Евреи и Цигани, вътрешни градове и села се обитават предимно от чисти Българи. От Солун до Атонската гора също по цялата така наречена Тесалия до залива Арта от там покрай Йонаническо море (бел. м. Йонийско море) през Албания до Нови-Пазар, град в Босна, а от там към Запад до сръбската днешна граница, която започва от Крушовица до разположената по-нагоре Тимок, където се влива в Дунав.


 

  По всички тези места, като изключим неколцина Римогърци, погърчени Арбанаси (бел.м. погърчени Българи), Турци, евреи и Цинцари (хромовласи) (бел.м – черни цигани) всички заедно, ако ги попиташ : какъв народ сте вие? казват: Българи, или Блъгари, или Булгари; и, какъв език говорите? отговарят: Български, Блъгарски, Булгарски. Освен тях Българи съществуват и други Българи живеещи и в самата Мория (бел. моя според някои Мория е древната Арийска д-ва Хазария, генетични братя преди да приемат юдаизъм, според други Мория е в днешен Йерусалим), и в Мала Азия. А в днешното Сръбско княжество от Крушовица до Смедерово почти всички села са населени от Българи и говорят още Български език. Около Белград (винаги е бил старобългарски град) се намират повече от 30 български знаменити села, конкретно Мокри-Лук, Винча, Мирнево, Сланица, Велико-Село, Железник, Бяла-Вода, Княжевец, Вишница, Болич и село Пали-Лула, което се държи от самия Белград. Тия Българи са съхранили езика си, народното си облекло, обряди и стари обичаи. А областите (нахии), които в последно време княз Милош е откъснал от Видинска област, и ги е съединил със Сръбското княжество, които се наричат крайни (б.м. Западните Покрайнини), тия са почти всичките Българи.

Ако прегледаме добре, като изключим т.нар. Шумадия в Сръбското княжество, където живеят само сърби, по - голямата част от народонаселението в това княжество са Българи живеещи там от стари времена, и от последното разорение (б.м. поробването на България) на България преселили се там от разни места, както от времето на Кара Георги, и кърджалийските угнетения и други.

 В Турска Европа точно описание на особеностите на населението не съществува; а френски и други пътешественици в настоящия век изчисляват Български народ под турско иго до 5 и половина милиона. Но ние можем да им кажем с точност и вярно, че тяхното число трябва да е над 7 милиона, народ живеещ в Турска Европа и наричащ сам себе си Българи и говорещ български език. 


 

  Този български народ живее в Европа от незапомнени времена, предприемал е знаменити действия в световния мироглед на гражданското битие; а най-вече с Византийска силна и горда държава, чиято гордост и великолепие много пъти мечът и кривакът е съкрушавал и в подчинение държал, имал е много работи дори до последното си падение. Но възродилата се ненавист на Византийците против Българите, коя е движила тия две държави във вечна непримиримост, в непрестанни кръвопролитни битки, трябвало е един ден да доведе и докара в пропаст и разорение едния и другия от тия съперници държави, което е и последвало.

  Лишаването от свобода и свирепост завладян докарал Българския народ в дълбока яма на невежество, за много векове, от кои едва от няколко годинки насам почнаха да подигат глава. А невежество и смесване с други народи постепенно изстудило народното чувство, и докарало в презрение всеки стар народен обичай и обряд, щото за малко не заличил първобитното начертание (характер) на този народ! Нашата реч се отнася повече за живеещите в градовете Българи, смесени с Турци и Гърци; понеже тия са изменили много от прадедните наши обичаи и обряди, и почнали са да земат съвсем други.